502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Aparaty CPAP

Sklep on-line

Jaki aparat CPAP wybrać?

Aparat CPAP to jedyna skuteczna metoda leczenia OBS ( Obturacyjny Bezdech Senny). Choroba ta daje o sobie znać nie tylko w podczas snu, ale również za dnia i znacznie obniża komfort życia pacjentów. Dlatego skuteczna terapia powinna być podstawową motywacją przy wyborze urządzenia.

Najbardziej istotna kwestia podczas kupna aparatu CPAP to jego wbudowana możliwość odróżniania obturacyjnego bezdechu sennego i centralnego bezdechu cennego. Sprawdza się tutaj aparat autoCPAP, który w czasie wystąpienia bezdechu obturacyjnego podnosi ciśnienie, natomiast gdy występuje bezdech centralny – obniża je. Ważne jest także rozpoznawanie przez aparat CPAP braku bezdechu. Nowoczesny aparat CPAP musi wychwytywać wszelkie, drobne nawet zmiany w oddechu pacjenta i reagować w odpowiedni sposób, by przynieść ulgę od dokuczających mu dolegliwości.

Aparat CPAP w wersji „auto” (autoCPAP) dodatkowo potrafi zrekompensować przecieki maski i można zaprogramować go tak, by działał jak zwykły aparat CPAP, czyli na stałej wartości ciśnienia. Wadą tego urządzenia może być jednak cena, która jest nieco wyższa niż aparatów bez funkcji auto. Jeśli pacjent jest zdecydowany na aparat CPAP w wersji „auto” warto wybrać urządzenie wiodącego producenta. Zdarza się bowiem, że ślepo wierzymy w to, że urządzenie idealnie dopasuje się do naszych parametrów snu, a później okazuje się, że algorytm mierzący zdarzenia oddechowe nie jest odpowiednio skalibrowany. 

Rodzaje aparatów do leczenia bezdechu

Aparat CPAP

Podstawowy  zestaw aparatu CPAP (Continue Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych)  czyli aparat stałociśnieniowy, składa się z pompy powietrznej i maska nosowej. Jego pierwszy element jest odpowiedzialny za generowanie nadciśnienia i umożliwia utrzymywanie otwartych dróg oddechowych, dzięki czemu eliminuje zjawisko bezdechu. Maska nosowa natomiast połączona jest z rurą odpowiadającą za efektywne funkcjonowanie aparatury i zapobieganie występowaniu jakichkolwiek nieszczelności.

Aparat Auto CPAP
Przeprowadzana na bieżąco analiza oddechu pozwala aparatom AutoCPAP na wyjątkowo efektywne i pełni spersonalizowane działanie. Tego typu urządzenia uwzględniają w swoim funkcjonowaniu cały szereg dodatkowych parametrów, jakie stanowią między innymi masa ciała pacjenta, pozycja snu oraz ogólny stan zdrowia. Zapis pomiarów umożliwia przechowywanie najważniejszych informacji, mogących stanowić niezbędny element przyszłego leczenia. Poprzez zastosowanie równie zaawansowanej technologii, aparat CPAP stale pozwala nam na przeprowadzanie wiarygodnej diagnostyki snu.
Aparat BIPAP

W przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu CPAP, nie bazuje on na stałym nadmuchu powietrza, ale synchronizuje go z oddechem pacjenta. W praktyce polega to na tym, że powietrze pompowane jest mocniej wyłącznie w fazie wdechu, natomiast podczas wydechu automatycznie następuje zmniejszenie jego ciśnienia. W znacznym stopniu przekłada się to na komfort użytkowania i jakość snu.
Oba rozwiązania dzieli nie tylko szereg różnic technologicznych, ale także cena. Za bardziej zaawansowane rozwiązanie, jakie stanowi BiPAP, będziemy musieli zapłacić znacznie więcej. Mimo to na pewno warto rozważyć zakup lepszego technologicznie sprzętu, który samodzielnie dostosuje się do naszych potrzeb.

Obsługa aparatu 

Obsługa sprzętu jest banalnie prosta. Wystarczy przed spoczynkiem założyć maskę i wcisnąć start. Gotowe! Aparat można tak ustawić, że po założeniu maski włączy się samoczynnie, a po zdjęciu maski – samoczynnie wyłączy. To naprawdę proste!

Maski do aparatów CPAP

Warto pamiętać, że aparat CPAP nie da nam żadnego rezultatu bez odpowiednio dobranej maski. To właśnie maska doprowadza powietrze do płuc pacjenta, a jej szczelność gwarantuje zachowanie odpowiedniego ciśnienia w drogach oddechowych. Najważniejszymi względami przy wyborze maski są dopasowanie oraz wygoda. Aparat CPAP daje doskonałe efekty terapeutyczne i komfort terapii wyłącznie z odpowiednio dobraną maską.

Najczęściej zadawane pytania

Maska AirFit F20 – Pewność dopasowania

Maska AirFit F20 – Pewność dopasowania

Czy w terapii CPAP istnieje maska uniwersalna?  Dobieranie maski zazwyczaj wiąże się z jakimś procesem szukania idealnego rozwiązania pod różnym kątem. Po pierwsze maska musi być szczelna, niekoniecznie na 100%, ale co do zasady im bardziej tym lepiej. Po drugie...

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas