502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Badanie poligraficzne

 

Umów się na badanie

Laboratorium Snu

Badanie poligraficzne (Poligrafia)

Badanie Poligraficzne ( POLIGRAFIA) czyli podstawowa diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu w domu pacjenta z użyciem profesjonalnych urządzeń medycznych. Badanie poligraficzne to badanie snu i przeprowadza się je w domu w typowych godzinach, w których pacjent udaje się na spoczynek.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy zadbać o to by przed snem nie narażać się na czynniki, które mogłyby spowodować przekłamanie wyników. Wieczorem, zanim zostanie przeprowadzona poligrafia typu III, nie należy pić alkoholu ani kawy, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeżeli nie zostało to skonsultowane z lekarzem). Przed snem wystarczy założyć urządzenie do poligrafii dokładnie wg wskazań uzyskanych w Laboratorium Snu

Badanie poligraficzne

Na czym polega badanie poligraficzne? 

W przypadku podejrzenia Obturacyjnego Bezdechu Sennego w warunkach ambulatoryjnych ( bez konieczności pobytu w szpitalu) do diagnostyki OBS wykorzystuje się przenośne urządzenie – poligraf typu III. Urządzenie wcześniej odpowiednio skonfigurowane przez specjalistę, jest samodzielnie zakładane przez pacjenta w warunkach domowych i używane podczas snu. Wykorzystując to urządzenie pacjent może komfortowo zbadać przebieg swojego oddychania w trakcie snu.
Badanie poligraficzne może z powodzeniem zastępować badanie polisomnograficzne i potwierdzać OBS u pacjentów, u których nie występują choroby płuc, choroby nerwowo-mięśniowe, choroby układu krążenia, u pacjentów nie przyjmujących opioidów, bez podejrzenia hipowentylacji, a takżeu tych, u których nie podejrzewa się innej niż OBS przyczyny objawów. Poligrafia typu III monitoruje co najmniej 4 zmienne, w tym przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe, ruchy oddechowe klatki piersiowej, ruchy oddechowe brzucha oraz pracę serca oraz utlenowanie krwi.
Badanie nie ocenia struktury snu, ale pomiar tych parametrów pozwala na wyciągnięcie konkretnych wniosków i ewentualne zakwalifikowanie pacjenta do dalszego leczenia. Aparat wykonujący badanie poligraficzne zapisuje zbadane parametry, które należy skonsultować z technikiem lub lekarzem.

Jak leczy się bezdech senny?

I ETAP

Jeśli niepokoi cię uciążliwe chrapanie lub bezdech senny Twój lub partnera, warto wykonać TESTY, które pomogą ocenić ryzyko bezdechu sennego. Skala Senności Epworth oraz Test – BANG to proste narzędzia diagnostyczne w formie testów, które pacjent może wykonać samodzielnie. Znajdziesz je na naszej stronie internetowej w zakładce TESTY. Aby przeprowadzić diagnostykę bezdechu i wdrożyć leczenie:
możesz poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do naszej poradni otolaryngologicznej celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i podjęcia leczenia w trybie ambulatoryjnym.
możesz zgłosić się do naszego Centrum celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i wdrożenia leczenia w ramach usługi prywatnej zgodnej z cennikiem Laboratorium Snu.

II ETAP

Podstawową diagnostyką bezdechu i chrapania jest badanie poligraficzne lub polisomnografia, Badanie poligraficzne to badanie snu i przeprowadza się je w domu z użyciem profesjonalnych urządzeń medycznych. W przypadku zdiagnozowania choroby ustalony zostaje plan leczenia rozpoczynający się próbą terapeutyczną i wyznaczeniem ciśnienia terapeutycznego (miareczkowanie).
Aparat do leczenia zostanie Ci wypożyczony na czas procesu diagnostycznego minimum na dwie noce do używania w domu (jest to tzw. próba terapeutyczna). Po zakończonej próbie terapeutycznej lekarz wystawi wniosek o dofinansowanie sprzętu, a w wypisie z leczenia poda rodzaj zaleconej terapii oraz ciśnienie terapeutyczne.

III ETAP

Dobór właściwego aparatu CPAP i maski jest niezwykle ważny dla skuteczności leczenia.
Lekarz może wskazać aparat CPAP odpowiedni dla Twojej terapii. Aby mieć pełny przegląd możliwości różnych aparatów, możesz także zadzwonić do nas pod nr tel. 502 940 029. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązania i pomogą dobrać maskę. Dobór właściwej maski jest bardzo istotny, gdyż jej niedopasowanie, a w efekcie nieszczelność, obniża skuteczność lub prowadzi do zaniechania terapii.

IV ETAP
Korzyści z leczenia bezdechu podczas snu mogą być ogromne. Gdy już przywykniesz do terapii, może okazać się, że masz siłę i ochotę wrócić do swych wcześniejszych pasji i zainteresowań. Lepszy, zdrowszy sen jest możliwy i ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu terapii odzyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Dowiedz się więcej

Wykonaj test i dowiedz się czy masz objawy bezdechu!

KONTAKT

502 940 029
603 713 891

ADRES

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

MAIL

info@
oddychaniegemini.pl

 

Zaproszenie do testów na bezdech senny
Wykonaj prosty TEST

You have Successfully Subscribed!