502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl
O powstaniu Centrum Zdrowego Oddychania opowiada Kierownik Centrum mgr Katarzyna Karpus

Co przyświecało założeniu w Chojnicach Centrum Zdrowego Oddychania?

Kierowała nami świadomość potrzeby stworzenia w naszym mieście miejsca, które gwarantowałoby profesjonalną opiekę medyczną pacjentom z bezdechem sennym. I nie tylko zresztą bezdechem. Także z innymi problemami oddechowymi. Od początku chcieliśmy podejść do tematu kompleksowo i to się teraz udało. W CZO pracują doświadczeni specjaliści: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, technicy, informatycy.
Ta różnorodność specjalistów ma znaczenie dla działań jakie podejmujemy w CZO w zakresie diagnostyki chrapania i bezdechu oraz leczenia.
W swojej pracy wdrażają wiedzę medyczną dotyczącą zaburzeń oddychania, w szczególności chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego, jak również innych schorzeń układu oddechowego. Nasz zespół przeszkolony jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie, w pracy z pacjentem korzysta z najnowszych, ciągle ulepszanych, technologii medycznych. Wszystkie świadczenia realizujemy na miejscu. W świetnie skomunikowanej lokalizacji i w przyjaznym pacjentowi otoczeniu.

Gemini chyba już wcześniej prowadziło leczenie bezdechu sennego?

Zgadza się, prowadziliśmy takie leczenie, ale w okrojonym zakresie i nieco po macoszemu. Np. aparaty PAP, używane do poprawy oddychania w OBS, wydawane były w Sklepie Medycznym. Pacjent otrzymywał sprzęt, ale w stopniu mniejszym niż byśmy tego chcieli, mógł zostać przeszkolony z jego używania. Nie mówiąc już o tak ważnej rzeczy w tej chorobie, jaką jest ciągłe monitorowanie leczenia. Do tego zdaliśmy sobie sprawę, że chorych na OBS przybywa. I mimo że wielu ma już postawioną diagnozę i otrzymało od nas pomoc, ciągle jest jeszcze duża, niezdiagnozowana część, która cierpi przez tę ukrytą chorobę. Przyjęliśmy więc za naszą misję niesienie pomocy w jak najszerszym zakresie. Nasze kompleksowe podejście to: badania na OBS, sprzedaż urządzeń leczących bezdech senny i inne choroby układu oddechowego, szkolenie z używania sprzętu, wypożyczalnia, tlenoterapia dla osób z poważnymi schorzeniami płuc.
Do zakresu zadań włączyliśmy diagnostykę chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu, którą można przeprowadzić w trybie ambulatoryjnym.

Wspomniała Pani tlenoterapię jako dodatkową, obok leczenia OBS, usługę medyczną świadczoną w CZO. Jakie macie Państwo doświadczenie w jej stosowaniu?

Jesteśmy jedynym ośrodkiem w promieniu 100 km, który zajmuje się leczeniem tlenem pacjentów w ich środowisku domowym. Posiadamy kontrakt z NFZ na realizację tych zadań. Pacjenci leczeni tlenem za pomocą naszych urządzeń, tzw. koncentratorów tlenu, są pod stałym nadzorem zespołu lekarzy i specjalistek pielęgniarek. Nad całością terapii czuwa też nasz dział techniczny. Dzięki niemu wszystkie urządzenia są stale monitorowane i serwisowane. Jednocześnie jesteśmy w stanie zabezpieczyć świadczenia aż 60 pacjentom wymagającym tlenoterapii, na terenie 4 powiatów.

CZO powstało specjalnie dla pacjentów z OBS i innymi problemami układu oddechowego. Czy Gemini będzie prowadzić jeszcze i inne usługi?

CZO Gemini to dla naszych pacjentów szeroka gama usług medycznych. Możemy dbać o zdrowie większej liczby chorych i pomagać kompleksowo. W naszej przychodni pracuje szereg specjalistów. Posiadamy kontrakt w ramach NFZ na świadczenia w zakresie otolaryngologii. Taki zakres usług medycznych gwarantuje choremu, który zaczyna podejrzewać u siebie OBS, że jego choroba zostanie szybko wykryta. Zazwyczaj właśnie poza lekarzem rodzinnym, pierwszym specjalistą do diagnozy OBS, do którego jesteśmy kierowani, jest laryngolog. Dopiero potem pulmonolog. Gdzieś na tej drodze jest też kardiolog. Niestety bowiem, długo występujący i nieleczony bezdech senny ma zły wpływ na nasze serce.

Jakie są Państwa nadzieję związane z budową Centrum Zdrowego Oddychania?

Problem Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBS) dotyka coraz więcej osób. Świadomość, że taka choroba jest i jest groźna, nie jest jednak jeszcze powszechna. Do tego niedostateczna jest w naszym kraju dostępność nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych dla chorych na OBS. Pacjenci czujący, że coś złego się z nimi dzieje, szukają pomocy przez internet i dotąd mieli szansę l a diagnostykę i leczenia w ośrodkach znacznie oddalonych od naszej miejscowości. Nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze POZ, często nie mają wiedzy, że wstępną diagnostykę w kierunku OBS można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Chcemy więc tu, na miejscu w Chojnicach, pomagać poprzez profesjonalną szybką ścieżkę diagnostyczną oraz specjalistyczną konsultację lekarską.
Oferujemy pacjentom sprzęt do leczenia bezdechu w szerokim asortymencie. Oprócz sprzedaży i wypożyczania tego sprzętu zapewniamy również jego serwis, z możliwością zakupu części zamiennych. Chorzy mogą liczyć też na pełne przeszkolenie z używania aparatów PAP, które zapewniać im będą zdrowe oddychanie w nocy. Wsparcie zarówno lekarzy, pielęgniarek jak i serwisu technicznego na miejscu daje pacjentowi komfort spokoju, że jest w dobrych rękach. Być blisko i być zawsze dostępnym w potrzebie – to nasza dewiza.

Galeria

Zapraszamy do Centrum Zdrowego Oddychania na ul. Młodzieżowej 35 w Chojnicach.
Aby obejrzeć galerię zdjęć skorzystaj z pokazu slajdów poniżej.

Nasi Partnerzy

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas