502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Miareczkowanie

 

Umów się na badanie

Laboratorium Snu

Miareczkowanie aparatem CPAP

Miareczkowanie to nic innego jak proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie do leczenia bezdechu, ponieważ badanie poligraficzne lub polisomnografia nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia i ustala się je na drodze próby zwanej miareczkowaniem.
Miareczkowanie jest prowadzone pod opieką lekarza Centrum Zdrowego Oddychania ale pacjent pozostaje w warunkach domowych.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy zadbać o to by przed snem nie narażać się na czynniki, które mogłyby spowodować przekłamanie wyników. Wieczorem w noc pomiaru, nie należy pić alkoholu ani kawy, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeżeli nie zostało to skonsultowane z lekarzem).

Miareczkowanie aparatem CPAP

Na czym polega badanie? 

Możliwość wykonania badania w domu ułatwia zasypianie a przez to  czyni prostszym sam proces pomiaru. Pracownicy Centrum pomogą w dopasowaniu maski aparatu tak aby umożliwiała jak najbardziej komfortowy sen.

Urządzenie wykorzystane do miareczkowania ma wbudowany GSM, dzięki czemu lekarz ma dostęp do wszystkich informacji w urządzeniu i może nadzorować i prowadzić cały proces miareczkowania zdalnie.
Ma to swoje plusy, ponieważ pacjent jest w warunkach naturalnych i ocena struktury snu z użyciem aparatu do leczenia bezdechu odbywa się w warunkach optymalnych dla pacjenta. Lekarz testuje kolejne ustawienia ciśnień dobierając te optymalne z punktu widzenia terapii.
Miareczkowanie powinno być co jakiś czas powtarzane aby sprawdzić czy pierwotnie ustawione ciśnienia nie powinny być skorygowane. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku urządzeń starszej generacji i przypadków w których czujemy, że coś nie jest tak albo w znaczący sposób zmieniły się czynniki wpływające na bezdech (np. spadek albo wzrost wagi).

Jak leczy się bezdech senny?

I ETAP

Jeśli niepokoi cię uciążliwe chrapanie lub bezdech senny Twój lub partnera, warto wykonać TESTY, które pomogą ocenić ryzyko bezdechu sennego. Skala Senności Epworth oraz Test – BANG to proste narzędzia diagnostyczne w formie testów, które pacjent może wykonać samodzielnie. Znajdziesz je na naszej stronie internetowej w zakładce TESTY. Aby przeprowadzić diagnostykę bezdechu i wdrożyć leczenie:
możesz poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do naszej poradni otolaryngologicznej celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i podjęcia leczenia w trybie ambulatoryjnym.
możesz zgłosić się do naszego Centrum celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i wdrożenia leczenia w ramach usługi prywatnej zgodnej z cennikiem Laboratorium Snu.

II ETAP

Podstawową diagnostyką bezdechu i chrapania jest badanie poligraficzne lub polisomnografia, Badanie poligraficzne to badanie snu i przeprowadza się je w domu z użyciem profesjonalnych urządzeń medycznych. W przypadku zdiagnozowania choroby ustalony zostaje plan leczenia rozpoczynający się próbą terapeutyczną i wyznaczeniem ciśnienia terapeutycznego (miareczkowanie).
Aparat do leczenia zostanie Ci wypożyczony na czas procesu diagnostycznego minimum na dwie noce do używania w domu (jest to tzw. próba terapeutyczna). Po zakończonej próbie terapeutycznej lekarz wystawi wniosek o dofinansowanie sprzętu, a w wypisie z leczenia poda rodzaj zaleconej terapii oraz ciśnienie terapeutyczne.

III ETAP

Dobór właściwego aparatu CPAP i maski jest niezwykle ważny dla skuteczności leczenia.
Lekarz może wskazać aparat CPAP odpowiedni dla Twojej terapii. Aby mieć pełny przegląd możliwości różnych aparatów, możesz także zadzwonić do nas pod nr tel. 502 940 029. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązania i pomogą dobrać maskę. Dobór właściwej maski jest bardzo istotny, gdyż jej niedopasowanie, a w efekcie nieszczelność, obniża skuteczność lub prowadzi do zaniechania terapii.

IV ETAP
Korzyści z leczenia bezdechu podczas snu mogą być ogromne. Gdy już przywykniesz do terapii, może okazać się, że masz siłę i ochotę wrócić do swych wcześniejszych pasji i zainteresowań. Lepszy, zdrowszy sen jest możliwy i ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu terapii odzyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Dowiedz się więcej

Wykonaj test i dowiedz się czy masz objawy bezdechu!

KONTAKT

502 940 029
603 713 891

ADRES

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

MAIL

info@
oddychaniegemini.pl