502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Najczęstszym objawem jest głośne, nieregularne chrapanie, z przerwami w oddychaniu.

Bezdech senny  to częste zaburzenie snu, w którym podczas całego cyklu wypoczynku nocnego występują powtarzające się przerwy w oddychaniu. Patologia ta spowodowana jest opadaniem podniebienia miękkiego oraz języczka, czego konsekwencją jest zwężenie górnych dróg oddechowych lub ich całkowite zamknięcie. Epizod bezdechu lub spłycenia oddychania (zmniejszenie amplitudy oddychania o 50 procent) musi trwać dłużej niż 10 sekund. Bezdechom i spłyceniom oddychania towarzyszy spadek saturacji od kilku do nawet kilkudziesięciu punktów procentowych w porównaniu z saturacją z okresu czuwania.

Czynnikami ryzyka, które wpływają na częstsze występowanie bezdechów są między innymi; nadwaga i otyłość, krótka i gruba szyja, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, picie alkoholu oraz uwarunkowania rodzinne. Bezdech senny często pojawia się u chorych z nieleczoną niedoczynnością tarczycy. Bezdechowi sprzyja też specyficzna budowa męskiego gardła.

OBS powoduje występowanie nie tylko uciążliwych objawów, ale także wskutek zasypiania w nieodpowiednich sytuacjach skutkuje poważnymi wypadkami komunikacyjnymi.

Najczęstszym objawem, skłaniającym pacjentów do wizyty u lekarza, jest głośne, nieregularne chrapanie, z przerwami w oddychaniu. Pacjent o swoim schorzeniu dowiaduje się również od osoby śpiącej obok, która potrafi zaobserwować czy usłyszeć przerwy w oddychaniu. Wiele pacjentów przez długie lata nie wie, że coś jest nie tak. Z czasem czują się bardziej zmęczeni i niewyspani, ale nie wiedzą dlaczego. Należy jednak pamiętać, że zespół bezdechu sennego daje objawy nie tylko w nocy, ale rzutuje także na życie pacjentów w ciągu dnia. Z objawów „dziennych” poza zmęczeniem i sennością, możemy wymienić bóle głowy, suchość w ustach po przebudzeniu, nerwowość, trudności z koncentracją, zaburzenia erekcji, choroby układu krążenia i metaboliczne.

Diagnoza bezdechu polega na przeprowadzeniu badania snu. Może to być Polisomnografia w szpitalu lub Poligrafia przeprowadzona w warunkach domowych u pacjenta. Badanie takie liczy parametr AHI czyli liczbę spłyceń i bezdechów na godzinę, na podstawie tego parametru rozpoznawany jest stopień lekki, umiarkowany lub ciężki Obturacyjnego bezdechu sennego.

Po rozpoznaniu OBS lekarz wdraża odpowiednią terapię. Może to być jakiś zabieg laryngologiczny jeśli w badaniu przedmiotowym wychodzą nieprawidłowości w górnych drogach oddechowych, albo terapia CPAP czyli zalecenie spania z aparatem ciśnieniowym. Sprawdź jak działa aparat CPAP! 

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas