502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Informacje dla podróżujących z aparatem CPAP

Obturacyjnego bezdechu sennego nie da się wyleczyć. Ale da się jemu przeciwstawić, używając każdej nocy do spania dostępnych i wygodnych aparatów CPAP. Ponieważ dla osoby zmagającej się z bezdechem używanie tej technologii to nie tylko komfort spania, ale i pewność prawidłowego funkcjonowania w czasie dnia, istotne jest, żeby móc aparaty CPAP brać ze sobą także w podróż. Na szczęście jest to możliwe, bo wiele firm produkuje aparaty dostosowane do częstego przenoszenia. W kompaktowych rozmiarach i z uniwersalnymi podłączeniami do prądu, są one gwarancją dobrej jakości snu także poza domem. A to ważne, bo ostatnią rzeczą, jaką chciałoby się mieć w trakcie wymarzonej wycieczki, czy ważnego spotkania biznesowego, to dokuczliwe objawy w ciągu dnia, spowodowane niedotlenieniem w nocy. 

Przy planowaniu zakupu podróżnego aparatu warto pamiętać o paru istotnych, technicznych szczegółach. Pierwszym jest pewność, że taki aparat da się używać samodzielnie. Niektóre firmy produkują bardzo małe aparaty, jednak wymagające podłączenia wielu dodatkowych akcesoriów. Drugą istotną kwestią jest zakup akumulatora do aparatu CPAP oraz specjalnego zasilacza. Tego ostatniego warto szukać w opcji uniwersalnej, a więc dającego się podłączyć do każdego gniazdka w różnych krajach, a nawet gniazdka zapalniczki w samochodzie. Na końcu warto zwrócić uwagę na ciężar aparatu i jego rozmiar. Dobry zakup to gwarancja bezproblemowej podróży z aparatem CPAP mieszczącym się np. do samolotowego bagażu podręcznego.

Poniżej znajdziesz kilka pomocnych informacji dla podróżujących samolotem.

Dokumenty potrzebne w podróży

Podróże samolotami nie wykluczają zabierania ze sobą aparatów CPAP. Ponieważ jednak każdy przewoźnik ma indywidualne przepisy korzystania ze swoich usług, warto zawczasu skontaktować się z przedstawicielami linii, którą lecimy i zapytać o ewentualną konieczność posiadania dokumentów uzasadniających przewożenie aparatury medycznej. W razie potrzeby lekarz może sporządzić także dokument z uzasadnieniem medycznym do korzystania z terapii CPAP.

Podczas odprawy

Prawdopodobnie konieczne będzie wyjęcie aparatu CPAP do kontroli przy odprawie. Aby ochronić aparat CPAP przed zabrudzeniem warto mieć ze sobą dużą, przezroczystą torbę i umieścić w niej aparat przed włożeniem go do pojemnika. Przed kontrolą aparatu mamy prawo poprosić osoby sprawdzające o założenie nowych rękawiczek, oczyszczenie blatu stołu i o użycie nowego wykrywacza do substancji wybuchowych.

Oznaczenia sprzętu medycznego

Po kontroli należy z powrotem bezpiecznie umieścić aparat w jego specjalnej torbie podróżnej, aby nie doszło do jego zabrudzenia. Warto też wiedzieć, że np. aparaty Philips posiadają na spodzie etykietkę informującą o tym, że są to urządzenia medyczne („medical equipment”) i nadające się do podróży drogą powietrzną („suitable for airline use”).

Dla kochajacych podróże i dobry sen

Podróżowanie ze sprzętem do terapii CPAP nie musi sprawiać żadnych, dodatkowych kłopotów. Mały, przenośny aparat mieści się w bagażu podręcznym możliwym do wniesienia do samolotu. Dodatkowo aparaty renomowanych firm posiadają potwierdzenia, że są one sprzętem medycznym („medical equipment”) i nadają się do podróży drogą powietrzną („suitable for airline use”). 

 

Podsumowanie

Podróżne aparaty CPAP mają różne rozmiary, kształty i dodatkowe funkcje. Niektóre mogą wyglądać na wyjątkowo małe, ale wówczas w celu skutecznego działania, wymagają podłączenia wielu kolejnych elementów, np. urządzenia domowego. Oto kilka dodatkowych porad, które pomogą w dobraniu aparatu optymalnego do podróżowania, dokądkolwiek się udajemy.
Komponenty: urządzenie z mniejszą liczbą elementów składowych wymaga krótszego czasu montażu i łatwiej je zmieścić w walizce.
Masa: warto przed zakupem porównać urządzenia CPAP pod względem ich masy.
Przewód: Każdy producent ma w ofercie inne przewody, warto szukać tych mniejszych, łatwiejszych do spakowania i zapewniających większą swobodę podczas snu.
Dodatkowe, przydatne funkcje w urządzeniu: warto sprawdzić, czy urządzenie ma np. włączanie za pomocą wygodnego ekranu dotykowego, czy dodatkowo wbudowane jest gniazdo USB do ładowania telefonów komórkowych i innych urządzeń.
Przedłużacz: warto zakupić dodatkowy przedłużacz do zasilacza, który zagwarantuje nam podłączenie aparatu w każdym miejscu. A to dlatego, że gniazdka elektryczne w hotelach są często trudno dostępne, lub podłączone do nich są inne urządzenia, jak lampka nocna czy budzik. Futerały do aparatów CPAP mają specjalne przegródki na taki dodatkowy przedłużacz.
Torby podróżne: przewożenie ze sobą aparatów CPAP jest ułatwione dzięki specjalnie projektowanym dla nich torbom podróżnym. Ułatwiają one pakowanie i przenoszenie urządzeń do terapii, mając w środku specjalne przegródki na: maski, przewody powietrzne, zasilacz i akumulator. Wykonane są w postaci usztywnionych futerałów oraz posiadają paski do noszenia ich przez ramię.

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas