502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Bezdech senny a choroba Alzheimera

Obturacyjny bezdech senny jest poważnym problemem. Lekarze wiedzą już, że nieleczone złe oddychanie w czasie snu może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym: zawałów serca, udarów mózgu, cukrzycy typu 2. Do tej listy doszedł całkiem niedawno potwierdzony związek między OBS a zapadaniem na chorobę Alzheimera.

Związek ten odkryli w marcu 2019 roku amerykańscy naukowcy, którzy opublikowali swoje wyniki w magazynie „Neurology” wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologii. Stwierdzili oni, że wyzwaniem najbliższych lat będzie teraz dokładne sprawdzenie i zmierzenie wpływu występowania obturacyjnego bezdechu sennego na przyspieszenie zapadania na chorobę Alzheimera. Że taki związek może mieć miejsce wyszło w czasie badań, które przeprowadzili na grupie 288 osób w wieku 65 lat i starszych. Osoby w grupie badawczej wybierane były bez wcześniejszego rozpoznania u nich jakichkolwiek obciążeń zdrowotnych.
W trakcie przeprowadzanego badania poproszono partnerów badanych osób o sprawdzanie, jak ci sypiają. Jeśli partnerzy zgłaszali występowanie takich problemów jak chrapanie, czy przerwy w oddychaniu, badanym wykonywano polisomnografię celem potwierdzenia występowania OBS. Następnie naukowcy wykonali badania mózgu wszystkich 288 osoób, wykonując im skany PET obszaru kory śródwęchowej części płata skroniowego, czyli części mózgu odpowiadającego za pamięć i percepcję czasu.

Wyniki badań potwierdziły podejrzenia

Badanie wykazało zwiększone występowanie w mózgu osób cierpiących na OBS tzw. białka tua (u 45 osób z badanych 288, tj. 15% grupy badawczej) Po raz pierwszy pokazało to, że osoby cierpiące na bezdech senny mogą być bardziej narażone na demencję starczą. Ponieważ białko tua znane jest w medycynie jako odpowiedzialne za zmiany charakterystyczne w chorobie Alzheimera. Włókna białka tua odpowiadają za zaburzony przepływ sygnału przez neurony. Potwierdzono tym samym, że nawracające niedotlenienie mózgu w czasie snu prowadzi między innymi do zaburzeń przepływu mózgowego. 

 

Leczony OBS pomoże uchronić nas przed Alzheimerem?

Badanie opisane powyżej uznano za wstęp do naukowego poznawania związku pomiędzy obturacyjnym bezdechem sennym a demencją starczą. Niektórzy naukowcy poszli dalej, widząc w terapii aparatami CPAP możliwość spowolnienia występowania zmian w mózgu i co za tym idzie, zachorowania na demencję starczą.
Badania wydają się potwierdzać tezę, iż obturacyjny bezdech senny może przyczyniać się do przyśpieszenia postępującej wraz z wiekiem utraty funkcji poznawczych – stwierdził dr Andrew Varga, wykładowca medycyny w Centrum Leczenia Zaburzeń Snu Uniwersytetu Nowojorskiego. Ten sam naukowiec mówi dalej, że to bardzo dobra przesłanka dla cierpiących na chrapanie w nocy by się badać w kierunku OBS i dalej, by się z niego leczyć.

 

 

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas