502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Leczenie chrapania i bezdechu

Umów się na badanie

Obturacyjny bezdech senny

Na czym polega problem?

Obturacyjny bezdech senny to choroba występująca dość powszechnie. Szacuje się, że choruje na nią już ponad 2,5 miliona Polaków, około 4-10% mężczyzn i 2-4% kobiet. Problem w tym, że wiele osób nie wie, że na nią cierpi. Większość może słyszeć co najwyżej, że uprzykrza noce swoim współmałżonkom nieprzyjemnym chrapaniem. Tymczasem chrapanie może być tylko objawem towarzyszącym temu schorzeniu. Obturacyjny bezdech senny to pojawiające się w czasie snu przerwy w oddychaniu. Występują one albo w postaci całkowitego, kilkunastosekundowego zatrzymania oddychania (bezdech) lub znacznego spłycenia oddechu (hipowentylacja). Obie postaci nie pozostają bez wpływu na nasze funkcjonowanie w czasie snu, ale i też w ciągu całego dnia, już po przebudzeniu. Brak oddechu, lub oddech za płytki, powodowane są częściowym lub całkowitym zamykaniem się światła dróg oddechowych na poziomie gardła. Rozpoznanie choroby i ocena jej stopnia zaawansowania polega na określeniu liczby bezdechów i epizodów hipowentylacji wykrytych w czasie jednej godziny snu. 

Drogi oddechowe u zdrowej osoby, prawidłowo otwarte i drożne. Oddech w takiej pozycji jest niezakłócony.

Częściowe zablokowanie przepływu powietrza wywołujące spłycony oddech, czyli występujące w przebiegu choroby tzw. epizody hipowentylacji.

Całkowite zablokowanie przepływu powietrza przez światło dróg oddechowych u pacjenta cierpiącego na obturacyjny bezdech senny. 

Objawy bezdechu sennego

Co powinno nas zaniepokoić?

Świadomość istnienia tego schorzenia pomoże nam na pewno szybciej zareagować i poszukać skutecznej pomocy. Lekarze dzielą objawy bezdechu sennego na nocne i dzienne. A są to, w nocy: głośne i często nieregularne chrapanie, nadmierna potliwość, konieczność oddawania moczu w nocy, nagłe wybudzenia, często połączone z uczuciem braku powietrza, niespokojny, przerywany sen. Kiedy męczy nas w nocy bezdech, mimo że możemy pozostawać jego nieświadomi, w dzień jesteśmy w stanie powiązać część objawów z tą chorobą. Zaniepokoić powinny nas m.in.: częste poranne bóle głowy, znaczna suchość w ustach po przebudzeniu, nadmierna senność w ciągu dnia, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, nadmierna drażliwość. W każdym przypadku dla potwierdzenia występowania choroby konieczne jest przeprowadzenia badania. Jednym z nich jest poligrafia – badanie pozwalające na diagnostykę zaburzeń oddychania podczas snu, możliwe do przeprowadzenia w domu pacjenta, przy użyciu specjalnej aparatury.
Korzyści z podjęcia leczenia

Leczenie aparatem CPAP

Nieleczony bezdech senny ma wiele poważnych konsekwencji związanych z naszych zdrowiem. Prowadzić może m.in. do podwyższonego ciśnienia krwi, nieprawidłowej pracy serca, w konsekwencji zawałów, jest też przyczyną występowania udarów, czy cukrzycy typu II. Badania pokazały również związek pomiędzy zwiększoną liczbą wypadków komunikacyjnych oraz wypadków w pracy u osób, które cierpiąc na bezdechy senne, w ciągu dnia nie są w stanie zachować należytej koncentracji. Prowadzenie pojazdów przez osoby dotknięte bezdechem sennym może być tak samo niebezpieczne, jak kierowanie autem pod wypływem alkoholu czy narkotyków. Dlatego bezdech senny należy koniecznie leczyć.

Skuteczną metodą poradzenia sobie z tym schorzeniem jest spanie w specjalnym aparacie CPAP. Aparat ten pomaga w stworzeniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Ciśnienie powietrza powoduje, że górne drogi oddechowe pozostają zawsze otwarte, zapobiegając bezdechowi. Uznaje się, że jest to jak dotąd najskuteczniejsza i najwygodniejsza metoda walki z bezdechem sennym. Co ważne, zakup aparatu CPAP jest refundowany aż w 90% przez NFZ. 

Jak leczy się bezdech senny?

I ETAP

Jeśli niepokoi cię uciążliwe chrapanie lub bezdech senny Twój lub partnera, warto wykonać TESTY, które pomogą ocenić ryzyko bezdechu sennego. Skala Senności Epworth oraz Test – BANG to proste narzędzia diagnostyczne w formie testów, które pacjent może wykonać samodzielnie. Znajdziesz je na naszej stronie internetowej w zakładce TESTY. Aby przeprowadzić diagnostykę bezdechu i wdrożyć leczenie:
możesz poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do naszej poradni otolaryngologicznej celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i podjęcia leczenia w trybie ambulatoryjnym.
możesz zgłosić się do naszego Centrum celem przeprowadzenia diagnostyki bezdechu i wdrożenia leczenia w ramach usługi prywatnej zgodnej z cennikiem Laboratorium Snu.

II ETAP

Podstawową diagnostyką bezdechu i chrapania jest badanie poligraficzne lub polisomnografia, Badanie poligraficzne to badanie snu i przeprowadza się je w domu z użyciem profesjonalnych urządzeń medycznych. W przypadku zdiagnozowania choroby ustalony zostaje plan leczenia rozpoczynający się próbą terapeutyczną i wyznaczeniem ciśnienia terapeutycznego (miareczkowanie).
Aparat do leczenia zostanie Ci wypożyczony na czas procesu diagnostycznego minimum na dwie noce do używania w domu (jest to tzw. próba terapeutyczna). Po zakończonej próbie terapeutycznej lekarz wystawi wniosek o dofinansowanie sprzętu, a w wypisie z leczenia poda rodzaj zaleconej terapii oraz ciśnienie terapeutyczne.

III ETAP

Dobór właściwego aparatu CPAP i maski jest niezwykle ważny dla skuteczności leczenia.
Lekarz może wskazać aparat CPAP odpowiedni dla Twojej terapii. Aby mieć pełny przegląd możliwości różnych aparatów, możesz także zadzwonić do nas pod nr tel. 502 940 029. Nasi specjaliści doradzą Ci najlepsze rozwiązania i pomogą dobrać maskę. Dobór właściwej maski jest bardzo istotny, gdyż jej niedopasowanie, a w efekcie nieszczelność, obniża skuteczność lub prowadzi do zaniechania terapii.

IV ETAP
Korzyści z leczenia bezdechu podczas snu mogą być ogromne. Gdy już przywykniesz do terapii, może okazać się, że masz siłę i ochotę wrócić do swych wcześniejszych pasji i zainteresowań. Lepszy, zdrowszy sen jest możliwy i ma wpływ na każdy aspekt Twojego życia. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu terapii odzyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem.

Dowiedz się więcej

Wykonaj test i dowiedz się czy masz objawy bezdechu!

KONTAKT

502 940 029
603 713 891

ADRES

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

MAIL

info@
oddychaniegemini.pl

 

Zaproszenie do testów na bezdech senny
Wykonaj prosty TEST

You have Successfully Subscribed!