502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Wskazówki dla osób rozpoczynających terapię aparatem CPAP.

Okazuje się, że największym wyzwaniem dla rozpoczynających terapię aparatem CPAP jest przyzwyczajenie się do używania maski. Pomocne może okazać właściwe dopasowanie modelu i rozmiaru maski oraz odrobina cierpliwości.
Maski CPAP są sprzętem medycznym wykonanym z najwyższej jakości materiałów. Jednak jak każdy sprzęt bywa, że mogą sprawiać kłopoty swoim użytkownikom. Zwykle dziać może się tak na początku ich używania. Z czasem przychodzi większa swoboda korzystania z masek i co za tym idzie, pełna wygoda korzystania z tej metody leczenia bezdechu sennego. A wraz z zastosowanym leczeniem zdrowe oddychanie i spokojny sen.
Chcąc pomóc Państwu w przyzwyczajeniu się do nowej sytuacji zebraliśmy listę ewentualnych problemów, które mogą (ale oczywiście nie muszą) napotkać Państwo na swojej drodze w momencie rozpoczęcia leczenia bezdechu sennego.

Nie udaje mi się przyzwyczaić do terapii CPAP. Jak mogę temu zaradzić?

Większość osób przyzwyczaja się do stosowania terapii CPAP w ciągu od jednego do dwóch tygodni. Niekiedy, np. u pacjentów wyjątkowo wrażliwych na styczność maski ze skórą czy dźwięk wytwarzany przez urządzenie, proces ten może trwać dłużej. Jeśli problem będzie się utrzymywać dłużej niż dwa tygodnie, należy skontaktować się ze swoim dostawcą lub lekarzem, który przepisał urządzenie. Wspólnie można będzie wybrać nowe dostępne opcje i aparaty.

Jak mogę zapobiec odczuwaniu klaustrofobii podczas noszenia maski?
Spróbuj nosić maskę w domu już wieczorem, podczas wykonywania typowych czynności. Może to pomóc przyzwyczaić się do noszenia maski. Jeśli nadal masz wrażenie klaustrofobii, zwróć się do terapeuty oddechowego w celu dobrania bardziej komfortowej maski.
Moja maska wydaje się być nieszczelna. Co mogę zrobić?
Sprawdź wszystkie połączenia. Jeśli maska jest wyposażona w czołową podporę lub element regulacyjny, najpierw należy spróbować zmienić jego ustawienia w celu usunięcia nieszczelności. Jeśli nie przyniesie to rezultatu, w razie potrzeby można wyregulować paski uprzęży. Maska powinna maksymalnie luźno, ale przy tym szczelnie, przylegać do twarzy. Zbyt ścisłe przyleganie maski może powodować występowanie nieszczelności poprzez powstawanie fałd w materiale. W razie potrzeby porozmawiaj ze swoim dostawcą o wypróbowaniu innego typu lub rozmiaru maski.
Co, jeśli po przebudzeniu okaże się, że podczas snu maska uległa zdjęciu?
Jeśli obudzisz się w nocy lub rano i zobaczysz, że maska została przez Ciebie zdjęta nieświadomie w czasie snu, nie musisz tym się mocno martwić. Mogło się tak stać ponieważ ciągle przyzwyczajasz się do noszenia maski. Zwykle zajmuje to pacjentom od tygodnia, do dwóch, w naprawdę wyjątkowych przypadkach, do czterech tygodni. Nie martw się, jeśli zajmuje to Tobie więcej czasu niż innym. To co możesz zrobić, to spróbować w czasie dnia oswoić się z noszeniem maski. Możesz ubrać ją wieczorem, już w trakcie np. czytania do snu, czy też innych, zwykłych czynności. Tak, aby szybciej poczuć się pewniej i wygodniej nosząc maskę. Jeśli i to nie pomoże, możesz skontaktować się ze swoim lekarzem lub dostawcą, żeby wspólnie wypracować zaradzenie problemowi.
Co mogę zrobić, jeśli maska powoduje u mnie podrażnienia skóry?
Stosowana maska może zbyt ściśle przylegać do skóry. Jeśli jest wyposażona w czołową podporę lub element regulacyjny, najpierw należy spróbować zmienić ustawienia. Następnie w razie potrzeby można wyregulować paski uprzęży. Zbyt ścisłe przyleganie uprzęży może powodować dyskomfort i występowanie nieszczelności. Należy przy tym pamiętać, że występowanie niektórych nieszczelności jest zjawiskiem normalnym — maska nie musi być całkowicie szczelna.
Moja maska ciągnie mnie za wąsy/brodę. Jak temu zapobiec?

Jeśli czujesz, że maska ciągnie za twoje wąsy czy brodę, być może jest ona za ciasno nałożona. Możesz spróbować temu zaradzić przez dopasowanie w pierwszej kolejności paska przytrzymującego maskę na czole. Jeśli to nie pomoże, należy spróbować wyregulować paski uprzęży. Jeśli i to nie da rezultatu, może koniecznym będzie wymiana maski. Skontaktuj się z dostawcą swojej maski CPAP i zobacz, czy może nie będzie dla Ciebie korzystniejsza maska innego rodzaju, lub tego samego ale większa.

Wsparcie terapii

Na koniec warto pamiętać, że kupując maskę CPAP możemy być pewni, że zostaniemy na starcie szczegółowo poinformowani o sposobie jej używania. A do tego, że sprzedający ją nam dostawca będzie również do naszej dyspozycji, kiedy zaczniemy samodzielnie używać maski do snu.

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas