502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Dopasowywanie maski CPAP w sytuacji kiedy czujemy, że „ucieka” z niej powietrze

Terapia CPAP przeciwko obturacyjnemu bezdechowi sennemu jest wygodną i sprawdzoną formą leczenia. Także dlatego, że daje szansę na optymalne dopasowanie stosowanych masek do wygody używającego. Maski CPAP są różne. Jedne podają powietrze tylko do naszego nosa, inne okrywają jednocześnie nos i usta (lepsze dla osób, które nie są w stanie oddychać tylko przez nos). Każda maska ma różne rozmiary i może być wybrana idealnie do kształtu i wielkości twarzy chorego. W wyborze najlepszej dla nas maski pomoże konsultant od którego zdecydujemy się kupić sprzęt do naszej terapii.

Jeśli jednak zakładając maskę na noc mimo wszystko będziemy mieli wrażenie, że nie jest ona szczelna możemy sobie pomóc jak pokazuje film poniżej:

Jak upewnić się czy maska jest odpowiednio dopasowana

Przede wszystkim pamiętajmy, że pewien wypływ powietrza z maski jest sytuacją normalną. To, czego nie chcemy, to strumień powietrza drażniący nam oczy czy uniemożliwiający podanie odpowiedniej ilości powietrza do naszych dróg oddechowych. To ostatnie mogłoby zaburzać naszą terapię.
Żeby się upewnić, że maska leży na nas dobrze i leczenie przebiega prawidłowo, wystarczy na chwilę odsunąć ją z twarzy lekkim pociągnięciem i na nowo delikatnie nałożyć. Nie należy nigdy próbować zaciskać mocniej mocujących maskę wokół głowy pasków. Są one na tyle delikatne, że tylko nadwyrężymy w ten sposób ich jakość i szybciej będziemy musieli je wymieniać.
Prawidłowo dopasowana maska nie uciska naszej twarzy, a szczelnie i delikatnie do niej przylega. Założona na nos, czy w całości usta i nos, powinna wypuszczać powietrze na zewnątrz jedynie przewidzianymi do tego celu otworami, zastosowanymi w jej budowie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy tak jest, warto poprosić sprzedawcę o sprawdzenie tego z nami.
Źle dopasowaną maskę można zawsze wymienić na inną. Może też się okazać, że w masce którą mamy wystarczy wymienić poduszeczki odpowiedzialne za szczelne przyleganie maski do twarzy. Ta część urządzenia jest stworzona dla naszego komfortu z wyjątkowo delikatnych materiałów i stąd wymaga wymiany przynajmniej raz w miesiącu. Więcej o konserwacji masek CPAP znajdziecie Państwo TUTAJ.

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas