502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Aparaty CPAP i maski: konserwacja i instrukcja czyszczenia.

Aparaty CPAP poprawiają jakość naszego snu i nasze funkcjonowanie w czasie dnia. Są niezbędne do normalnego, bezpiecznego życia. Dlatego żeby służyły nam one jak najdłużej, zapewniając zdrowe oddychanie, musimy o nie prawidłowo zadbać. Czyszczenie i konserwację aparatu i masek CPAP podzielić można na czynności, które wykonywać musimy codziennie oraz tylko raz w tygodniu. Część z elementów naszego urządzenia wymagać będzie również wymiany co jakiś czas. Jedne co miesiąc, inne co trzy miesiące, a jeszcze inne tylko raz na pół roku.
Po kolei poprowadzimy Was przez cały proces czyszczenia i konserwacji aparatów CPAP.

codzienna pielęgnacja

Codziennej pielęgnacji powinniśmy poddawać trzy elementy naszego aparatu:
Maska: Myjemy ją w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Ważne, żeby było ono jak najbardziej delikatne. Np. niezawierające dodatkowych substancji nawilżających, peelingujących itp. Umytą maskę dobrze płuczemy i pozwalamy jej swobodnie wyschnąć. Nie wycieramy jej.
Przewód: Tak jak maskę, myjemy go w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
Nawilżacz powietrza: Opróżniamy go całkowicie z wody i pozwalamy wyschnąć na powietrzu. Po wyschnięciu i przed użyciem, napełniamy ponownie wodą. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia w nawilżaczu, używamy do niego zawsze wody destylowanej. 

W CZO sprzedajemy własną wodę destylowaną i zalecamy jej stosowanie w aparatach CPAP i koncentratorach tlenu.
Raz w tygodniu

Raz w tygodniu czyścimy:
Filtr: Stworzony z szarej lub czarnej pianki filtr, doskonale czyści się również z użyciem mydła i wody. Podobnie jak z maską czy przewodem, myjemy go używając delikatnego mydła, dobrze płuczemy i pozostawiamy do wyschnięcia. Po wyschnięciu z powrotem montujemy w aparacie.
Nawilżacz powietrza: który codziennie powinniśmy opróżniać, suszyć, a potem napełniać nową wodą, raz w tygodniu także dokładnie myjemy. W jego przypadku jednak do mycia nie używamy wody z mydłem, a białego octu, który zapobiega tworzeniu się pleśni w nawilżaczu. Przed użyciem, jeszcze raz płuczemy nawilżacz dokładnie wodą destylowaną lub jałową. I napełniamy.
Uprząż: Tak jak maskę i przewód myjemy ją wodą z mydłem. Płuczemy dokładnie i pozwalamy wyschnąć na powietrzu rozłożoną na płasko na ręczniczku.
Aparat: do pielęgnacji aparatu wystarcza przetarcie go miękką, wilgotną ściereczką.

Codzienne dbanie o służący nam do prawidłowego oddychania sprzęt, to gwarancja jego dobrego funkcjonowania. Co pewien czas konieczna będzie też wymiana elementów składających się na nasz aparat CPAP i tak:
Co miesiąc wymienić na nowe powinniśmy: poduszkę nosową; poduszkę pełnej maski twarzowej; filtry.
Co 3 miesiące wymieniamy: maskę i przewód.
Co 6 miesięcy wymienić należy: uprząż i pasek podbródkowy.

Całe urządzenie do terapii warto zastąpić nowym po okresie 5 lat. W tym czasie na rynku dostępny może być już jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, zapewniający nam każdego dnia optymalne stosowanie terapii leczenia bezdechu sennego. Warto pamiętać, że tak jak możemy skorzystać z refundacji przy zakupie aparatów CPAP, tak samo przy wymianie części można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Pytania dotyczące wymiany produktów kierujemy do swojego dostawcy sprzętu. Pomoże on nam z częściami wymiennymi i dostarczy odpowiednie formularze potrzebne ubezpieczycielowi.

WAŻNE!!!
Warto  zaznaczyć konieczność stosowania wody destylowanej w aparatach CPAP ponieważ używanie wody destylowanej do nawilżacza aparatu  CPAP jest niezbędne. Zapobiega to powstaniu osadu na elementach grzejnych nawilżacza. Osad przyczyna się do skrócenia żywotności nawilżacza. Niestosowanie wody destylowanej w nawilżaczu w okresie gwarancji powoduje zerwanie zasad gwarancji. W CZO sprzedajemy własną wodę destylowaną i zalecamy jej stosowanie w aparatach CPAP.

Prawidłowa konserwacja

Właściwe użytkowanie i konserwacja aparatu CPAP i maski  może znacząco wpłynąć na żywotność sprzętu oraz na przebieg leczenia. Zobacz jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja na podstawie maski Wisp.

Oznaki zużycia maski

Oprócz wymiany elementów aparatu CPAP zgodnie z harmonogramem mogą się zdarzyć sytuacje kiedy wskutek nieprawidłowego użytkowania, czy złej pielęgnacji maski, wymiana jej będzie konieczna wcześniej niż po 3 miesiącu. Pamiętajmy, że wymiana produktów jeszcze zanim ulegną zużyciu to kluczowy element dbania o poprawny przebieg leczenia zaburzeń oddychania podczas snu. Oto kilka oznak na to, że wymiana maski może być już wskazana:

– występuje pogorszenie się działania uszczelnienia maski: prawidłowe oczyszczanie maski jest niezbędną, codzienną czynnością każdego użytkownika aparatu CPAP. Jednak ponieważ jest ona noszona na twarzy, dość indywidualną sprawą jest, jak szybko może ona ulec zabrudzeniu. Zależy to m.in. od ilości sebum wydzielanego przez naszą skórę. Jeśli jest ono silne może przyspieszyć pogorszenie się działania uszczelnienia maski przez poduszki. Jest to inna sytuacja niż pierwotne dopasowywanie maski na początku jej używania. Kiedy nieszczelności pojawiają się po czasie wskutek zabrudzenia sebum, maski nie należy mocować ciaśniej w nadziei na poprawienie jej szczelności. Zbyt ciasne zakładanie maski będzie powodowało dyskomfort i odciśnięcia na skórze. Oraz pogłębianie się tylko nieszczelności. Taką maskę wymieniamy na nową.

– występują uszkodzenia wynikłe z nieprawidłowego czyszczenia: jeśli zamiast używania delikatnego mydła zdarzyło nam się umyć maskę mydłem zawierającym dodatkowe substancje nawilżające, silnie zapachowe czy peelingujące, wówczas maska zamiast zostać poddana pielęgnacji może ulec uszkodzeniu i stracić swoją szczelność.

– złe dopasowanie maski: skutkować może ciągłym jej poprawianiem w trakcie użytkowania, np. zaciskaniem uprzęży za ciasno, co naraża ją na szybsze zużycie. Stąd ważne jest prawidłowe dopasowanie maski ze sprzedawcą, zanim zaczniemy ją używać.

– oznaki zużycia się tworzywa lub uszkodzenia produktu: takie jak np. utrata pierwotnego kształtu przez poduszki lub inne elementy, czy np. pęknięcia lub rozdarcia tworzywa poduszek, również będą kwalifikować te elementy do szybszej niż raz na miesiąc wymiany.

 

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas