502 940 029 / 603 713 891 info@oddychaniegemini.pl

Bezdech senny u kobiet

Obturacyjny bezdech senny występuje znacznie rzadziej u kobiet niż u mężczyzn. Różnicę tę tworzy odmienna budowa górnych dróg oddechowych u obu płci. U pań światło górnych dróg oddechowych jest szersze. Rolę ochronną przed zapadnięciem na OBS pełnią też żeńskie hormony płciowe, głównie estrogeny. Dlatego jeśli dochodzi do bezdechów sennych u kobiet, to dzieje się tak zwykle dopiero w okresie menopauzy i po niej. To są dobre wiadomości dla pań. Złe są takie, że jeśli kobieta już chrapie lub cierpi na obturacyjny bezdech senny, to stanowi to dla niej większe zagrożenie, niż dla mężczyzny. Dlaczego? Ponieważ u kobiet częściej występują poważne konsekwencje kardiologiczne związane z OBS.

Słabsze serca pań
Badania wykazujące kobiety jako grupę bardziej zagrożoną kardiologicznymi skutkami obturacyjnego bezdechu sennego przedstawiono podczas Radiological Society of North America w 2018 roku. Naukowcy przeanalizowali dane kardiologiczne 4,877 osób w badaniu MRI. Rezonans magnetyczny serca wykonano ochotnikom, których podzielono na trzy grupy: pacjentów ze zdiagnozowanym już OBS (118) , osoby które zgłosiły, że chrapią w nocy (1,886), ale nie miały jeszcze stwierdzonego badaniami bezdechu sennego, oraz osoby bez problemów z prawidłowych oddychaniem w czasie snu (2,477). Autorem tych badań był radiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Monachium, dr Adrian Curta, który na podstawie otrzymanych wyników sformułował następujące tezy*:

– Obie badane płci w grupie cierpiącej na obturacyjny bezdech senny miały wykazane zmiany w mięśniu sercowym, w postaci powiększonej lewej komory, w następstwie cięższej pracy serca w trakcie snu.

– Kobiety wyróżniały się gorszymi wynikami badania MRI niż mężczyźni, w grupach porównawczych osób chrapiących i tych ze zdrowym snem.

Zwiększona masa lewej komory oznacza, że serce musi pracować ciężej, żeby zaspokoić potrzeby organizmu w trakcie zakłóconego chrapaniem i bezdechami snu. Kobiece serca taką dodatkową pracę znoszą gorzej. Pojawiający się u kobiet w okresie przekwitania bezdech senny związany jest również z zwiększoną masą ciała. Czynnikami zwiększającymi ryzyko dolegliwości OBS jest otyłość i duży obwód szyi. Odkładająca się na szyi tkanka tłuszczowa uciska automatycznie gardło i zmniejsza jego światło.

Bezdech kobiecy inny niż męski
Inaczej również przebiega sam bezdech u kobiet niż u mężczyzn. Kobiety cierpiące na OBS zazwyczaj zasypiają dłużej niż mężczyźni, a bezdech lub spłycony oddech występuje u nich z mniejszą częstotliwością. Krótsze są też same epizody bezdechu. Jednak u kobiet występują większe ograniczenia przepływu powietrza i częstsze mikrowybudzenia. Stąd leczenie OBS musi być dostosowane do płci pacjenta.

Aparaty CPAP dla kobiet

OBS u pań przejawią się inaczej nic u mężczyzn dlatego aparaty dostosowane dla potrzeb kobiet mają zmieniony algorytm działania.  Ważne jest również pojawienie się w asortymencie producentów masek dopasowanych do cech kobiecej twarzy i uwzględnienie potrzeb praktycznych jak np. ochrona dłuższych włosów.

Inne aparaty CPAP dla pań i panów

Specjalnie dla kobiet zaprojektowane zostały zmienione w parametrach aparaty CPAP. Sprzęt do terapii OBS dla pań wymaga użycia bardziej czułego algorytmu wykrywającego ograniczenie przepływu powietrza oraz dostosowującego niższe ciśnienie terapeutyczne od standardowego. Dopasowując się w ten sposobu do oddychania kobiet. Również maski używane z aparatami CPAP są inaczej zaprojektowane dla pań. Mniejsze i wygodniejsze, lepiej pasują do kobiecy twarzy. Podobnie jak męski są dostępne w wersjach: poduszeczkowej, nosowej i pełnotwarzowej. Ale mają już np. inaczej rozplanowaną uprząż trzymającą maskę na głowie. Wygodniejszą dla kobiecych fryzur.
Tak prowadzona terapia aparatami CPAP jest w pełni zintegrowanym systemem, który pomaga monitorować wszystkie parametry, właściwie zarządzać leczeniem i optymalizować jego efekt. Między innymi pozwala na:
– zdalne, skuteczne monitorowanie przez lekarza terapii i natychmiastowe dostosowanie jej parametrów i przebiegu do indywidualnej sytuacji i potrzeby pacjentki,
– zdalne diagnozowanie pacjentki,
– stałą kontrolę parametrów terapii przez lekarza,
– zdalny dostęp lekarza do szczegółowych raportów oraz historii terapii (dane bieżące i raporty nawet z ostatnich kilku lat)
– przejrzyste informacje o terapii i szczegółowe dane procesu leczenia łatwo dostępne dla pacjentki

*Badania opublikowane w Radiological Society of North America w 2018 roku, źródło: https://rsna2018.rsna.org/dailybulletin/index.cfm?pg=18thu13

Kontakt

502 940 029
603 713 891

Adres

ul. Młodzieżowa 35
89-600 Chojnice

Mail

info@oddychaniegemini.pl

Napisz do nas